• Home
  • >
  • >
  • Harris re-elected county mayor, Mulroy wins race for district attorney

Harris re-elected county mayor, Mulroy wins race for district attorney

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Lee Harris was re-elected to a second term as Shelby County mayor on Thursday, Aug. 4, and Steve Mulroy defeated incumbent Amy Weirich to become the county’s district attorney for the next eight years.

Harris garnered 78,552 votes to win another four-year term against challenger Worth Morgan, a Memphis City Councilman since 2016 who tallied 56,789 votes, or 42 percent of the ballots cast.

Mulroy totaled 76,280 votes to 59,364 for Weirich, according to Shelby County Election Commission results which will be unofficial until the results are certified.

In his campaign against the incumbent Weirich, Mulroy, a University of Memphis law professor and former prosecutor and Shelby County commissioner for District 5, attacked her record since she became DA in 2011, running television and social media ads that described her office as ranking “the worst” in Tennessee.

There were clear differences between Mulroy and Weirich for voters on issues related to prosecuting abortions, bail and truth in sentencing laws, to name a few, with Mulroy supporting criminal justice reform that would give more leniency for non-violent crimes and reduce the prison population. On the social media site LGBT Voters for Steve Mulroy, he posted:

We need to refocus on violent crime and stop wasting our resources on petty prosecutions like marijuana possession, being late in fines and fees, going after protestors or going after people who attempted to register to vote when they were told that they were able to vote.

We need to refocus on things that matter – carjacking, domestic assault, and homicides.”

In other races, Mick Wright, who represents Bartlett on the Shelby County Commission, ran unopposed and earned another four-year term in District 3.

As expected, incumbent Republican David Kustoff easily won the Republican primary for the District 8 Congressional seat with nearly 84 percent of the vote and Steve Cohen easily won the Democratic primary for U.S. Representative of the 9th District, getting 88 percent of votes cast.

Kustoff will face Democrat Lynnette Williams in the federal general election on Nov. 8 and Cohen will face Republican Charlotte Bergmann, who got 10,378 votes compared to 8,757 for Brown Dudley and 999 for Leo AwGoWhat in the primary.

Bill Lee was unopposed in the state primary for Tennessee governor and Nashville surgeon Jason B. Martin won the Democratic nomination for governor. They will square off on Nov. 8. In Shelby County, Democrat J.B. Smiley Jr. was the gubernatorial candidate of choice, getting 48,604 votes compared to 17,998 for Martin and 12,599 for Carnita F. Atwater.

In a City of Memphis referendum to extend term limits from two to three consecutive terms, voters said no, by a vote of 52,582 to 26,759.

A total of 86,637 county residents voted early, according to the Shelby County Election Commission.

Here is a list of other Shelby County results in the Nov. 4 elections. These totals must still be certified before becoming official:

State – District 30 – General Election

Circuit Court Judge, Division I

Felicia Corbin-Johnson 113,703

Circuit Court Judge, Division II

Carlos A. Bibbs 45,098

Carol J. Chumney 52,060

Kenneth M. Margolis 27,119

Circuit Court Judge, Division III

Valerie L. Smith 112,612

Circuit Court Judge, Division IV

Gina Carol Higgins 113,102

Circuit Court Judge, Division V

Rhynette Northcross Hurd 106,090

Circuit Court Judge, Division VI

Stuart Breakstone 48,861

Cedrick D. Wooten 65,705

Circuit Court Judge, Division VII

Paul A. Robinson Jr. 42,639

Mary L. Wagner 74,254

Circuit Court Judge, Division VIII

Damita Dandridge 57,889

Larry E. Parrish 20,607

Robert “Bob”Weiss 43,416

Circuit Court Judge, Division IX

Yolanda Kight Brown 105,292

Chancellor, Part I

Melanie Taylor Jefferson 65,865

Gadson William Perry 47,425

Chancellor, Part II

Jim Kyle 106,824

Chancellor, Part III

Joe Jenkins 81,048

Richard Parks 28,422

Probate Court Judge, Division I

Kathleen N. Gomes 106,966

Probate Court Judge, Division II

Joe Townsend 66,186

Karen D. Webster 47,660

Criminal Court Judge, Division I

Michael G. Floyd 54,549

Paula Skahan 62,229

Criminal Court Judge, Division II

Gregory Thomas Carman 19,118

Jennifer Fitzgerald 44,018

Amy G. Mayne 11,016

Joe Ozment 34,758

Samuel D. Winnig 7,309

Criminal Court Judge, Division III

James Jones 68,165

Michael R. McCusker 44,819

Criminal Court Judge, Division IV

Carolyn Blackett 105,257

Criminal Court Judge, Division V

Carlyn Addison 65,089

Christopher J. Lareau 49,159

Criminal Court Judge, Division VI

Reginald Henderson 47,986

David L. Pool 49,094

Ross Sampson 18,281

Criminal Court Judge, Division VII

Kenya Brooks 55,882

Lee V. Coffee 62,948

Criminal Court Judge, Division VIII

Chris Craft 86,261

Sanjeev Memula 32,249

Criminal Court Judge, Division IX

A. Melissa Boyd 57,655

Mark Ward 57,488

Criminal Court Judge, Division X

Jennifer Johnson Mitchell 106,851

District Attorney General

Amy Weirich ( R ) 59,364

Steve Mulroy ( D )76,280

County General Election

County Mayor

Worth Morgan ( R ) 56,789

Lee Harris ( D ) 78,552

County Commissioner District 1

Amber Mills ( R ) 6,553

Donna McDonald-Martin ( D ) 4,194

County Commissioner District 2

David C. Bradford Jr. ( R ) 10,900

County Commissioner District 3

Mick Wright ( R ) 9,629

County Commissioner District 4

Brandon Morrison ( R ) 11,986

Britney Chauncey ( D ) 5,422

County Commissioner District 5

Todd Payne ( R ) 3,580

Shante Avant ( D ) 6,135

County Commissioner District 6

Charlie A. Caswell Jr. ( D ) 5,266

County Commissioner District 7

Henri Brooks ( D ) 6,150

Shirelle-Dakota Brown ( I ) 1,477

County Commissioner District 8

Mickell M. Lowery ( D ) 6,233

County Commissioner District 9

Edmund Ford Jr. ( D ) 10,254

County Commissioner District 10

Britney Thornton ( D ) 6,878

County Commissioner District 11

Miska Clay Bibbs ( D ) 5,299

County Commissioner District 12

Erika Sugarmon ( D ) 8,779

County Commissioner District 13

Ed Apple ( R ) 6,072

Michael Whaley ( D ) 7,036

Assessor of Property

Steve Cross ( R ) 51,517

Melvin Burgess ( D ) 81,836

County Trustee

Steve Basar ( R ) 51,746

Regina M. Newman ( D ) 80,327

General Sessions Civil Court Judge, Division 1

Lynn Cobb 69,384

Victoria Gillard 32,368

Lawrence A. Pivnick 13,798

General Sessions Civil Court Judge, Division 2

Phyllis B. Gardner 108,597

General Sessions Civil Court Judge, Division 3

Lincoln Hodges 30,992

William “Bill” Larsha 15,897

Danielle Mitchell Sims 50,032

Lisa N. Stanley 19,486

General Sessions Civil Court Judge, Division 4

Deborah Henderson 99,349

Eran E Julian 13,563

General Sessions Civil Court Judge, Division 5

Varonica R. Cooper 40,622

Betty Thomas Moore 75,882

General Sessions Civil Court Judge, Division 6

Kim Gilmore Sims 45,301

Lonnie Thompson 70,317

General Sessions Criminal Court Judge, Division 7

Bill Anderson 82,851

Handel R. Durham 32,050

General Sessions Criminal Court Judge, Division 8

Perry S. Hayes 26,412

John “Jay” H. Parker II 20,765

Lee Wilson 67,257

General Sessions Criminal Court Judge, Division 9

Sheila Bruce-Renfroe 59,731

Gerald Skahan 56,464

General Sessions Criminal Court Judge, Division 10

Cathy Anderson 22,969

Patience “Missy” Branham 9,762

Greg Gilbert 35,093

Rhonda Wilson Harris 23,899

Kevin Reed 19,840

Erim Sarinoglu 5,982

General Sessions Criminal Court Judge, Division 11

Terita M. Hewlett 34,981

Karen L. Massey 65,915

Jimmy Thomas 15,428

General Sessions Criminal Court Judge, Division 12

Mischelle Alexander-Best 58,839

Ronald Lucchesi 59,041

General Sessions Criminal Court Judge, Division 13

Louis Montesi 73,965

Terrance Tatum 43,575

Environmental Court Judge, Division 14

Addie M. Burks 23,514

Patrick M. Dandridge 68,529

Danny W. Kail 25,472

General Sessions Criminal Court Judge, Division 15

Christian Johnson 54,294

Loyce Lambert-Ryan 54,084

Juvenile Court Judge

William “Ray” Glasgow 16,251

Dan Michael 40,720

Dee Shawn Peoples 11,071

Tarik B. Sugarmon 53,267

Sheriff

Floyd Bonner ( D ) 96,289

Keisha Scott ( I ) 9,814

Donald Taylor ( I ) 20,412

Circuit Court Clerk

Soheila Kail ( R ) 51,801

Jamita E. Swearengen ( D ) 79,320

Criminal Court Clerk

Paul Houston ( R ) 49,772

Heidi Kuhn ( D ) 81,223

Juvenile Court Clerk

Janeen Fullilove Gordon ( D ) 91,536

Probate Court Clerk

Dewayne Jackson ( R ) 51,372

Eddie Jones ( D ) 79,336

County Clerk

Jeff Jacobs ( R ) 54,519

Wanda Halbert ( D ) 65,520

Harold C. Smith ( I ) 13,699

Register of Deeds

Bryan Edmiston ( R ) 50,191

Willie Brooks ( D ) 76,801

George Summers ( I ) 4,896

County School Board, Division 1

Chris Caldwell 2,836

Michelle McKissack 5,038

Rachael Goodwin Spriggs 2,949

County School Board, Division 6

Charles Everett 1,822

Timothy Green Jr. 1,364

Kenny Lee 565

David Page 436

Tiffani Perry 2,529

Keith Williams 4,874

County School Board, Division 8

Amber Huett-Garcia 9,525

County School Board, Division 9

Joyce Dorse-Coleman 4,821

Rebecca Jane Edwards 3,347

Arlington Municipal Election

Alderman, Position 4

Oscar L. Brooks 1,643

Jordan D. Hinders 970

Alderman, Position 5

Harry McKee 1,702

Steven Smith 1,091

Alderman, Position 6

Jeremy Biggs 2,461

School Board, Position 1

Scott Benjamin 2,419

School Board, Position 3

Jonathan Dunn 1,660

Hugh Lamar 1,136

School Board, Position 5

Dale A. Viox 1,483

Cathy Wilson 1,298

Town of Collierville

Municipal Court Judge

Lee Ann Pafford Dobson 7,334

City of Germantown

Municipal Judge, Division 1

Raymond Clift 7,608

Municipal Judge, Division 2

Bob Brannon 7,523

City of Memphis Special Election

Municipal Court Judge, Division 1

Kenya Hooks 40,699

Carolyn S. Watkins 27,256

Federal Primary – Democratic

U.S. Representative, District 8

Tim McDonald 3,895

Lynnette P. Williams 6,806

U.S. Representative, District 9

M. Latroy Alexandria 8,367

Steve Cohen 61,564

State Primary – Democratic

Governor

Carnita Atwater 12,599

Jason Brantley Martin 17,998

JB Smiley Jr. 48,604

Tennessee Senate, District 29

Raumesh Akbari 21,558

Tennessee Senate, District 31

Ruby Powell-Dennis 12,204

Tennessee Senate, District 33

Marion Alexandria Jr. 3,158

Rhonnie Brewer 2,637

London Lamar 12,634

Tennessee House, District 83

None

Tennessee House, District 84

Brandon Price 1,134

Joe Towns Jr. 4,001

Tennessee House, District 85

Jesse Chism 8,273

Phyllis Parks 1,916

Tennessee House, District 86

Barbara L. Cooper 5,232

Will Richardson 1,395

Tennessee House, District 87

Karen Camper 5,560

Tennessee House, District 88

Larry J. Miller 5,608

Tennessee House, District 91

Barbara Farmer-Tolbert 3,276

Torrey C. Harris 4,621

Tennessee House, District 93

G. A. Hardaway Sr. 5,136

Tennessee House, District 95

Patricia Causey 2,834

Tennessee House, District 96

Dwayne Thompson 6,672

Tennessee House, District 97

Toniko S. Harris 2,855

Houston Wolf 2,834

Tennessee House, District 98

Antonio Parkinson 5,431

Tennessee House, District 99

None

District 29 – Committeewoman

Allison Brownlee 20,619

District 29 – Committeeman

Darrick Dee Harris 21,229

District 30 – Committeewoman

Jasmine Boyd 10,904

Norma Lester 3,985

District 30 – Committeeman

Allan Creasy 13,668

District 31 – Committeewoman

Sarah W. Freeman 11,814

District 31 – Committeeman

Dave Cambron 11,630

District 32 – Committeewoman

Deborah K. Reed 6,306

District 32 – Committeeman

None

District 33 – Committeewoman

Rosemary Winters 16,457

District 33 – Committeeman

Jonathan Carroll 16,451

Federal Primary – Republican

U.S. Representative, District 8

Danny Ray Bridger Jr. 1,004

Gary Dean Clouse 537

Bob Hendry 2,974

David Kustoff 24,253

U.S. Representative, District 9

Leo AwGoWhat 866

Charlotte Bergmann 9,382

Brown Dudley 7,811

State Primary – Republican

Governor

Bill Lee 46,984

Tennessee Senate, District 29

None

Tennessee Senate, District 31

Brent Taylor 24,850

Tennessee Senate, District 33

Frederick D. Tappan 2,587

Tennessee House, District 83

Mark White 8,637

Tennessee House, District 84

None

Tennessee House, District 85

None

Tennessee House, District 86

None

Tennessee House, District 87

None

Tennessee House, District 88

None

Tennessee House, District 91

None

Tennessee House, District 93

None

Tennessee House, District 95

Kevin Vaughan 8,479

Tennessee House, District 96

None

Tennessee House, District 97

John Gillespie 7,895

Tennessee House, District 98

None

Tennessee House, District 99

Tom Leatherwood 6,526

Lee Mills 2,565

District 29 – Committeewoman

Tina McElravey 2,984

District 29 – Committeeman

Terry A. Roland 3,311

District 30 – Committeewoman

None

District 30 – Committeeman

Tim Beacham 4,271

District 31 – Committeewoman

Peggy C. Larkin 22,228

District 31 – Committeeman

George Chism 16,312

Arnold Weiner 5,316

District 32 – Committeewoman

Charlotte Kelley 7,709

District 32 – Committeeman

Lee Mills 7,974

District 33 – Committeewoman

None

District 33 – Committeeman

None

Related Posts

Serving Bartlett, Arlington & Lakeland Since 1978

© Copyright 2022 

bartlett-express.com, Bartlett, TN