Call us  Call Us (901) 433-9138

2850 Stage Village Cove No. 5
Bartlett, TN. 38134
Fax (901) 529-7687
News: bartlett.editor@journalinc.com
Advertising: vickie.clark@journalinc.com

 Subscribe in a reader

Bartlett honors Science & Maker Faire winners

Using shared resources and working together productively is part of the collaborative process for Bartlett students participating in the Science & Maker Faire.

Using shared resources and working together productively is part of the collaborative process for Bartlett students participating in the Science & Maker Faire.

Bartlett City Schools hosts different variations on the traditional science fair each year so that students in various grades have options about how they would like to participate. The 2017 winners of the Science & Maker Faire were announced at the May 25 school board meeting, and each received a trophy for his or her achievements.

Classroom projects competed in kindergarten through second grade, while individual students or pairs competed in the higher grades. Winners this year included:

  • K-2 Science Fair, first place: Jenny Underwood’s second-grade class at Bartlett Elementary
  • K-2 Science Fair, second place: Genna Harville’s second-grade class at Ellendale Elementary
  • K-2 Science Fair, third place: Wendi Brown’s kindergarten class at Rivercrest Elementary
  • 3-5 Science Fair, first place: Joshua Horne of Oak Elementary
  • 3-5 Science Fair, second place: Ruby Austin of Altruria Elementary
  • 3-5 Science Fair, third place: Kaniya Anthony of Bartlett Elementary
  • 5th Grade Maker Faire, first place: Jared Johnson and Wyatt Sutton of Rivercrest Elementary
  • 5th Grade Maker Faire, second place: Kayla Kahler and Ashley Sayre of Rivercrest Elementary
  • 5th Grade Maker Faire, third place: Adyn Miller and Kenneth Jones of Rivercrest Elementary
  • 6-8 Innovation Design, first place: Houston Ragsdale of Elmore Park Middle
  • 6-8 Innovation Design, second place: Shad Murshed of Bon Lin Middle
  • 6-8 Innovation Design, third place: Andrew Cunningham of Appling Middle
  • 6-8 Art, first place: Emma Beck and Calle Drum of Elmore Park Middle
  • 6-8 Art, second place: Abigail Rivera of Bon Lin Middle
  • 6-8 Art, third place: Rylan Hunter of Bon Lin Middle
  • 6-8 Demonstration, first place: Erin McKee of Elmore Park Middle
  • 6-8 Demonstration, second place: Kai Smith of Elmore Park Middle
  • 6-8 Demonstration, third place: Mariah Johnson of Appling Middle
bex-2017-06-01-faire01

Bartlett students develop their internet in different branches of science and technology by participating in the Science & Maker Faire.

Leave a Reply

Your email address will not be published.